kykburs | Konular | Kitaplar

Kyk Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak 2018-20192018 -2019 eğitim yılı KYK Burs kredi başvuruları ne zaman başlıyor ? Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kyk yurt burs ve kredi başvurularınında başlaması bekleniyor

2018 KYK burs /kredi başvuruları başladığında başvuru formu açılacaktır sayfamızı takip ediniz

Öğrencilerin başvuruları "www.gsb.kyk.gov.tr "adresinden Kurumca ilan edilen tarihlerde internet üzerinden alınacaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun öğrencilere burs ve kredi tahsisi yapılacaktır.

Öğrenciler kredi/burs başvurusu yaparken başvuru index sayfasını dikkatlice okumaları ve başvuruyu bu yönlendirmelere uygun olarak yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin başvuru esnasında bildirdikleri özel durumlarına ilişkin belgeleri (başvuruda belirtilmektedir) süresinde Kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. İnternet başvurusu üzerine alınan bilgiler kamu kurumlarından teyit edilmektedir.

Öğrenciler başvuru sonuçlarını Kurum internet sayfasından Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası ile girerek sistemden öğrenebileceklerdir.

Başvuru ve öğrenci durumları ile ilgili www.gsb.kyk.gov.tr internet adresinden

Ve 444 19 61 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirler

KYK Burs nedir ?

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
• Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
• LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
• Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
• Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
• İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not:Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,

burstan yararlanamazlar.

Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.

2 yorum

dgs ek yerleştirmede yerleştim bursum devam eder mi

mrb ben deg ek yerleştirmelerde kıbrıs doğu akdeniz üniversitesine yerleştim önlisans olarak öğrenim gördüğüm celal bayar üniversitesinde burs alıyordum yurt ve burs başvuru tarihleri 9 kasımda sona erdi fakat kıbrıstaki üniversite kayıtları 10 kasımda da başladı bende başvuru yapamadım bana yardımcı olabilir mısınız teşekkür ederim

14.11.2014 - MUSTAFA

BURSLAR HAKKINDA

Merhaba ben üniversitede evladı olan bir veliyim.
Değerli bürokratlarımız sizlere sorarım,siz ÜNİVERSİTE okumadınız mı?
Sizler okurken yokluk çekmediniz mi?
Sizler Okurken maddi sıkıntılarla boğuşup okumakta zorlanmadınız mı?
Herhalde evet diyenininiz olacaktır.

Evet diyenlerinize sorarım; gayrısını Allah c.c havale ediyorum.Amin

1.Ey bürokratik engel abilerim hocalarım büyüklerim sorarım size
Ne çabuk geçmişinizi unuttunuz?

2.Ne çabuk öğrencilik yıllarında ki zor günleri vijdanlarınızdan,yüreklerinizden silip attınız? Neden?

4.Okullar eylül ayında açılıyor? Evet mi?

5.Burs başvuruları ekim kasım arası ödemeler ocakta?başlıyor. Allah aşkına ayıp değilmi aklın ilmin izanına ahlakına genetiğine DNA-RNA sına sığar mı?

6.ÖSYM sınav sonuçları belli olup okul kayıtlarının başlangıç ve bitiş tarihlerinde BURS KREDİ başvurularımızı alsanız daha iyi olmaz mı?

7.Okul kayıtları ile alınan BURS KREDİ başvurularının sonuçlarını 15-30 günde PEKALA nitelendirebilirsiniz. YANİ BİZ Öğrenciler daha huzurlu ve mutlu olsak olmaz mı? bu mutlululuğu BİRAZCIK RAHATLIĞI bize devletimiz olarak çok mu görüyorsunuz?

8. Hem maddi sıkıntı çeken öğrencilerin nefsinden murat etmek isteyen bilerce çakallar sürüsünün (Gayri ahlaki pislikler -- çeşitli örgütler vs) kucağına evlatlarınızı atmaktan düşmekten korumak adına devlet olarak, buradayım evladım yettim yetiştim demek için daha ne kadar kurbanlar verilmesini beklemektesiniz yazık ediyorsunuz bu gençliğimize geleceğimize?

9. Sonuç olarak KYK BURS-KREDİ başvuru ödemelerin neticelenmesinde OCAK ayı çok geç.

10. Lütfen ALLAHTAN ( C.C ) tan korkun ne olur, sizinde evlatlarınız ve akrabalarınız var, ahiret var, hesap günü var. Demem o ki son bir iyilk için sizden istirhamımız Eğer ocakta ödeme yapacaksanız geriye dönük EYLÜL AYINDAN İTİBAREN ÖDEME YAPARMISINIZ.?
Kanaatim o ki böylelikle GSYH dan öğrencinin hakkını daha iyi korumuş olursunuz.Bu tüm semavi dinlerin kitabında kutsal bir uygulama ve tavsiyedir. 2015 yılı seçimlerde ayrıca artısı çok olacaktır.1 taşla .....kuş.matematik görünmeyen köyü görünür yapar.

Allah c.c yar ve yardımcımız olsun Allah c.c emanet olunuz.

19.11.2014 - HER ŞEY VATAN İÇİN,TÜRKİYE İÇİN